×

ABD Kongresi Bütçe Ofisi temerrüt riskine karşı uyardı

CBO, “Federal Borç ve Yasal Sınır” başlıklı yeni bir rapor yayımladı.

Raporda, borç limitinin değişmeden kalması halinde Haziran ayının birinci iki haftasında bir noktada hükümetin tüm borçlarını ödeyememesine ait “önemli bir riskin” olduğunun varsayım edildiği aktarıldı.

Hazinenin fonları haziran başında tükense bile hükümetin süren operasyonlarının ne ölçüde finanse edilebileceğinin mayıs ayı boyunca belirsizliğini koruyacağı belirtilen raporda, “Hazinenin nakdi ve harika önlemleri tükenmeden borç limiti yükseltilmez yahut askıya alınmazsa hükümet, birtakım faaliyetler için ödemeleri ertelemek, borç yükümlülüklerini yerine getirmemek yahut her ikisini birden yapmak zorunda kalacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Hazine, hükümet operasyonlarını en azından Temmuz sonuna kadar finanse edebilir

Raporda, Hazinenin nakdi ve harika tedbirlerinin hükümeti 15 Haziran’a kadar finanse etmek için kâfi olması halinde beklenen üç aylık vergi gelirleri ve ek fevkalâde tedbirlerin, hükümetin operasyonlarını en azından temmuz ayı sonuna kadar finanse etmeyi sürdürmesine müsaade verebileceği kaydedildi.

Borç limitinin yükseltilmesi yahut askıya alınmasına yönelik yasa çıkana kadar Hazinenin nakit istikrarını ve mevcut harika tedbirlerini süren hükümet faaliyetlerini finanse etmek için kullanması gerektiği vurgulanan raporda, Hazinenin borç vermeden devlet operasyonlarını finanse etmeyi sürdürebileceği süreyi uzatmak için nakit bakiyesini azaltabileceğinin altı çizildi.

Raporda, 30 Nisan prestijiyle Hazinenin 316 milyar dolar nakdi ve harikulâde tedbirler altında 41 milyar dolarlık kullanılabilir borçlanma kapasitesinin olduğu aktarıldı.

Hükümetin 2023 Mali Yılı sonuna kadar 2,2 trilyon dolara yakın kaynağa muhtaçlığı olacak

Mayıs ayı için finansman muhtaçlığının 200 milyar dolar ile 300 milyar dolar ortasında olduğunun iddia edildiği belirtilen raporda, haziran ayında ise 75 milyar dolar ile 100 milyar dolar ortasında olmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, Hazinenin 1 Haziran’da toplumsal güvenlik ile askeri işçi ve kamu çalışanlarına yönelik ödemeler için yaklaşık 25 milyar dolarlık ödeme yapacağı kaydedildi.

Ayrıca raporda, ABD hükümetinin 30 Eylül’de sona erecek 2023 mali yılının sonuna kadar operasyonlarını finanse etmek için muhtemelen 1,9 trilyon dolar ile 2,2 trilyon dolar ortasında kaynağa muhtaçlık duyacağının varsayım edildiği aktarıldı.

Bu yıla ait bütçe açığı varsayımında revizyon

Öte yandan, CBO tarafından yayımlanan öbür raporda ise bütçe iddialarında revizyona gidildi.

Raporda, 2023 mali yılı için bütçe açığı kestiriminin Şubat ayındaki kestirimlere kıyasla 130 milyar dolar artırılarak 1,5 trilyon dolara çıkarıldığı bildirildi.

Share this content:

Yorum gönder