×

Toyota’da ölçülü kâr beklentisi

Dünyanın 1 numaralı araba üreticisi Toyota Motor Corp.’un mevcut mali yıl için ölçülü kâr iddiası, analistlerin iddialarıyla uyumlu gerçekleşti.

Toyota’nın payları, şirketin kendi paylarından 150 milyar yen (1,1 milyar dolar) kadarını geri almayı planladığını açıklamasının akabinde yüzde 2,5’e kadar yükseldi.

Toyota, analistlerin iddialarıyla uyumlu olarak, Mart 2024’e kadar olan devir için 3 trilyon yen (22,2 milyar dolar) işletme kârı iddiasında bulundu. Ayrıyeten şirket, net satışların 38 trilyon yene ulaşma yolunda olduğunu ve pazarın beklentilerine uygun olduğunu açıkladı. Bu kestirime nazaran, şirket yüzde 10’luk kâr artışı ve güçlü elektrikli araç satışı hedefliyor.

Yeni CEO Koji Sato, evvelki açıklamasında, “Toyota’yı bir araba şirketinden bir mobilite şirketine dönüştürmek benim en kıymetli önceliğim, bu geçişin temeli karbon nötr olacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Diğer taraftan Sato, Nisan ayında 2026 yılına kadar Toyota’nın yılda 1,5 milyon pil tabanlı elektrikli araç satacağına ve 10 yeni model piyasaya süreceğine kelam vermişti.

Tesla Inc. ve Çinli BYD Co.’nun liderliğini üstlendiği bir elektrifikasyon çağına geçişi denetleyecek olan Sato’nun tıpkı vakitte yarı iletken kıtlığının hala devam ettiği bir ortamda üretimi meselesiz devam ettirmesi bekleniyor.

Share this content:

Yorum gönder