×

Maryland/ Özcan: ABD bankalarında 2008 krizine emsal bir tablo yok

Maryland Üniversitesi İktisat ve Finans Profesörü Şebnem Özcan, ABD’den gelen verilen sonrasında yaptığı değerlendirmede Fed’in siyasetinin hâla sıkı olması gerektiğini söyledi.

ABD’de perakende satışlar Nisanda yüzde 0,4 arttı. Beklenti yüzde 0,8’lik artış olacağı tarafındaydı.

Bloomberg HT’ye konuşan Özcan Talep hala güçlü, işgücü piyasası hala güçlü. Bu güç servis bölümünden geliyor. Enflasyon yapışkan diyoruz ve bu yüzden de Fed sıkı duruşunu devam ettiriyor. Akademik literatürdeki datalar, sıkılaşma kampanyası başladıktan itibaren bunun tesirinin 13 ay ile 2 yıl ortasında olabileceğini söyler. Para siyasetinin hâla sıkı olması lazım, Fed’in yaptığı da bu zaten” diye konuştu.

Fed’in içerisinde farklı görüşlerin başladığını tabir eden Özcan “ Bu banka işi biraz abartıldı. Bu bankalar regüle olmayan küçük bankalar. Kredinin yüzde 70’ini sağlayan bankalara hiçbir şey olmazken bu türlü bir banka paniği yaratmak ve bu yüzden para siyasetini değiştirmek çok çok yanlış. 2008’deki üzere bir kriz yaşanırsa alışılmış ki para siyasetinde değişiklik yaşanır; ancak şu anda o denli bir kriz yok” dedi.

Share this content:

Yorum gönder